Úlehle

oficiální web obce

O obci Úlehle

Obec Úlehle se nachází v okrese Strakonice, zhruba 8 km jihozápadně od Strakonic. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1318. Žije v ní 98 obyvatel. Leží v nadmořské výšce 513 m n. m. Katastrální území je o rozloze 6,56 km².

 

Památky: návesní kaple Panny Marie, malá kaplička na návrsí nad vsí

 

Historie obce

První zmínka o obci pochází z historických pramenů v roce 1318. V té době byla obec nazývána Aulehle a nebo Oulehle. Další záznam pochází z roku 1924, kdy byla obec přejmenována na Úlehli.V roce 1956 byl do obce zaveden elektrický proud a o rok později zde vzniklo JZD. Patřili do něj obce Úlehle a Radkovice. V roce 1961 se připojl Jetišov. Následujícího roku se připojili Nihošovice a Němětice a JZD se přejmenovalo na JZD Němětice. Nyní se jedná o ZOD Němětice.

 


Místní obecní úřad by založen v roce 1960, společně s obcemi Švejcarova Lhota, Radkovice a Jetišov. V roce 1973 se Obecní úřad přesunul do Nihošovic, a byl obnoven v roce 1991, kdy se obce rozdělili.

 

V září 1970 byla zahájena stavba požární zbrojnice, která je dodnes využívána ke svému účelu a navíc zde sídlí obecní úřad, lidová knihovna s internetem, Czech Point a ČSŽ, který byl založen v roce 1974. Roku 1975 se na návsi z malého rybníčku vybudovala požární nádrž.

 

V roce 2000 se nad obcí postavil obecní rybník. Roku 2006 byl do obce zaveden zemní plyn a o rok později obec zřídila bezdrátové připojení k internetu. Následující rok se na kopci Kbíl u obce Švejcarova Lhota vztyčila rozhledna s vysílačem. V roce 2010 byla zrenovována kaplička v Úlehli na návsi, která dostala i novou věž.

Katastr