Oficiální web
obce
Úlehle

Jste zde pouze Vy
Dnes tu bylo 33 návštěvníků
Tento měsíc tu bylo 1562 návštěvníků
Jste v pořadí 211418. návštěvník!
logo Czech Point
logo Czech Point

O naší obci


Úvod


Vesnička Úlehle leží v průměrné výšce 512 m.n.m. Katastrální výměra obce je 656 ha, z toho je 29% orná půda, 33% lesy a zbytek jsou louky a zastavěné pozemky.Kaplička na návsi v Úlehli. Autor fotografie: Tomáš Čapek Obec se rozkládá v Jihočeském kraji asi 8 kilometrů jihozápadně od města Strakonice.Jednotlivé obce


V Úlehli žije trvale 48 obyvatel. Úlehle se dále dělí na 3 části - Úlehle, Radkovice a Švýcarova Lhota. Radkovice leží jeden kilometr na jihozápad od Úlehle ve výšce zhruba 500 m.n.m. a trvale zde žije 35 obyvatel. Vesničkou protéká Nihošovický potok. Švýcarova Lhota se nachází asi dva kilometry severně od Úlehle ve výšce kolem 600 m.n.m. a žije zde 24 obyvatel. Poblíž se Švýcarovy Lhoty se nachází volně přístupná rozhledna (2008) a místní dolmen. Rozhledna u Švýcarovi Lhoty. Autor fotografie: Radek Černý

Historie obce


První zmínka o obci pochází z historických pramenů v roce 1318. V té době byla obec nazývána Aulehle a nebo Oulehle. Další záznam pochází z roku 1924, kdy byla obec přejmenována na Úlehli.

V roce 1956 byl do obce zaveden elektrický proud a o rok později zde vzniklo JZD. Patřili do něj obce Úlehle a Radkovice. V roce 1961 se připojl Jetišov. Následujícího roku se připojili Nihošovice a Němětice a JZD se přejmenovalo na JZD Němětice. Nyní se jedná o ZOD Němětice.

Místní obecní úřad by založen v roce 1960, společně s obcemi Švejcarova Lhota, Radkovice a Jetišov. V roce 1973 se Obecní úřad přesunul do Nihošovic, a byl obnoven v roce 1991, kdy se obce rozdělili.

Boží muka na vršku Sosnovec východně od obce Úlehle. Autor fotografie: Tomáš Čapek V září 1970 byla zahájena stavba požární zbrojnice, která je dodnes využívána ke svému účelu a navíc zde sídlí obecní úřad, lidová knihovna s internetem, Czech Point a ČSŽ, který byl založen v roce 1974. Roku 1975 se na návsi z malého rybníčku vybudovala požární nádrž.

V roce 2000 se nad obcí postavil obecní rybník. Roku 2006 byl do obce zaveden zemní plyn a o rok později obec zřídila Wi-Fi připojení k internetu. Následující rok se na kopci Kbíl u obce Švejcarova Lhota vztyčila rozhledna s vysílačem. V roce 2010 byla zrenovována kaplička v Úlehli na návsi, která dostala i novou věž.

Pohled na obec z východní strany z vršku Sosnovec. Autor fotografie: Tomáš Čapek (pozn. tuto fotografii můžete vidět v hlavičce, pokud jí nevidíte, máte verzi bez stylu nebo verzi pro slabozraké)